.Net Core Eğitimleri

9- ) WebApi Base Sınıfı

Business kod yazma aşamasından hemen önceki adıma geldik. Bu adımı da tamamladığımızda artık projenin business katmanına yani webapi projemize geçebilir ve istemcilerin birebir iletişime geçecekleri metodlarımızı yazabiliriz. Webapi base sınıfı bizim için bütün ApiControllerın yapacakları ortak işleri tek noktaya toplamak ve tekrarlı kod yazmayı engellemek adına oluşturduğumuz bir sınıftır. Temel olarak ekleme,silme,güncelleme ve seçme işlemleri tüm controllerlarda kullanılacağı için bunları ApiBase sınıfında yöneteceğiz.

Projeden şu zamana kadar yazdığımız neredeyse tüm özellikleri bu sınıf içinde birleştireceğiz. Yavaş yavaş yazdığımız kodlar bir anlam ifade etmeye başlayacak. Sistemin mimarisi bu ders ile tamamlanıyor diyebiliriz.

Common katmanımıza giderek Api klasörünün altında bulunana Base klasörüne sağ tıklayalım ve Add –> Class diyerek Name alanına ApiBase.cs yazarak kaydedelim. Kaydettiğimiz ApiBase.cs dosyasına çift tıklayalım ve içeriğini aşağıdaki şekilde düzenliyelim.

Daha sonra ApiController larımızın interfaceleri için bir Base Interface oluşturalım. Bunun için yine Api klasörü altında bulunan Base klasörüne sağ tıklayarak Add –> Class diyoruz ve Name kısmına IApiController.cs yazarak kaydediyoruz. Daha sonra bu dosyaya çift tıklayacağız ve içeriğini aşağıdaki şekilde düzenleyeceğiz. ApiController larımızın hepsinin bir interface’i olacak ve bu interface i uygulayacaklar.

Bu şekilde işlemleri tamamladığımız da solution explorer üzerinde aşağıdaki ekran görüntüsünü alıyor olmalıyız. Kodların arasına eklediğim yorumları okumanızı tavsiye ediyorum. Bir sonraki dersimizde apicontroller larımızı oluşturarak, iş katmanımızda gerekli işlemleri kodlamaya başlayacağız.

Webapi base sınıfı ders sonrası solution explorer görüntüsü - Mehmet Ali EROL
Webapi base sınıfı ders sonrası solution explorer görüntüsü

Projenin buraya kadar olan kısmı ile ilgili sorun yaşıyorsanız bu link ile github üzerinden projeyi indirebilir ve kendi yazdığınız kodlar ile karşılaştırabilirsiniz. Sorularınız için yorum kısmını kullanabilir ya da mail adresim üzerinde benimle iletişime geçebilirsiniz.
Mail Adresim : mehmetalierol@windowslive.com

<- Önceki Post – Sonraki Post ->


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /home/u9405026/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /home/u9405026/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir