.Net Core Eğitimleri

2-) Projeye giriş

Geliştirme Ortamı

Projeye giriş dersi ile oluşturacağımız kurumsal backend uygulamamızın temellerini atmış olacağız. Örnek projenin geliştirilmesi sırasında aşağıda bulunan programları kullandım. Uygulama isimlerine tıklayarak bu uygulamaları indirebilir ve sisteminize kurabilirsiniz. Kurulumlar oldukça basit ancak yinede sorun yaşayacak olursanız küçük bir arama ile İnternet’te bolca kurulum videosu ve anlatımı bulabilirsiniz.

1-) Visual Studio 2017
Kodları geliştireceğimiz ortam (Integrated Development Environment – IDE)

2-) MsSQL Express 2017
Veritabanı

3-) Postman
Restful olarak geliştireceğimiz web api projemiz üzerinde testler yapmak için kullanacağımız istemci uygulama olacak. Projeye giriş aşamalarında olmasa da sonrasında sıklıkla kullanacağız.

4-) Fiddler
Local networkümüzde olup bitenler (http request ve responsları) görmek için kullanacağız. Postman ile aynı şekilde projeye giriş kısmında değil sonraki adımlarda kullanacağız.

Visual Studio IDE (Integrated Development Environment)

Yukarıda bulunan ortamları kurduktan sonra ilk olarak Visual Studio geliştirme ortamını açıyoruz. Karşımıza aşağıdaki şekilde bir ekran gelecek. Artık her seferinde Visual Studio demek yerine bundan sonra VS diyerek devam edeceğiz.

Projeye Giriş - Visual studio giriş ekranının tanıtımı. Mehmet Ali EROL
Visual studio giriş ekranının tanıtımı.

Visual Studio Giriş Ekranı

Yukarıda bulunan ekran VS’nin başlangıç ekranıdır. “Get started” bölümünün altında kalan kısım eğitimsel içerikleri barındırmaktadır, “Recent” kısmında son çalıştığınız projelerin kısa yolları, “Open” kısmında var olan projeleri açmak için kısayollar, “New Project” kısmında yeni proje oluşturma kısayolları ve “Developer News” kısmında ise geliştiriciler için yaralı bilgiler, haberler bulunmaktadır. Geriye kalan kısımları ilerleyen bölümler içerisinde açıklamaya çalışacağım.

Projeye Giriş

Yeni proje oluşturmak için; VS’nin açılış ekranında New Project kısmında bulunan Create new project butonuna tıklayabilir ya da File menüsü üzerinden New -> Project yolunu izleyebilirisiniz. Yukarıda bulunan herhangi iki yöntemden birini uyguladığınızda karşınıza yeni proje oluşturma ekranı gelecek. Aşağıdaki görselde de anlatıldığı üzere önce Arama kısmına “Solution” yazacağız, visual studio ile yapabileceğiniz çok fazla proje tipi olduğu için arama kısmından oluşturmak istediğimiz proje türünü arıyoruz. Karşımıza 2 nolu ok ile gösterildiği üzere “Blank Solution” seçeneği çıkacak, bu seçeneğe tıklayarak 3. adıma yani proje ismi kısmına geçiyoruz.

İsimlendirme

Proje isimlendirmesi yaparken dikkat  edilmesi gerekenlere bu link ile ulaşabilirsiniz. Kısaca bizim dikkat edeceğimiz hususlar, mantıklı ve amacına uygun isimler seçmek, rakam ile isimlendirmeye başlamamak, alt tire haricinde özel karakterler kullanmamak, aralarda boşluk bırakmamak olacaktır. İsim seçerken genel olarak ŞirketAdı.UygulamaAdı.KatmanAdı şeklinde bir yapı kullanılır. Bu sayede oluşturduğunuz projenin bölümlerini de ifade etmiş olursunuz ve hiyerarşik bir yapınız olur.

Visual studio yeni solution ekleme ekranı. Mehmet Ali EROL
Visual studio yeni solution ekleme ekranı.

Yukarıda bulunan adımları tamamladığınızda aşağıdaki görüntüyü alıyor olmalısınız.

Solution Explorer Menüsü

Burada önemli nokta “Solution Explorer” penceresidir. Eğer bu pencereyi göremiyorsanız klavyenizden “Ctrl+Alt+L” kısayol kombinasyonunu kullanabilir ya da View menüsüne gelerek “Solution Explorer” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu ekranda projemize dair dosyalar gösterilmektedir, kolay ve hızlı şekilde proje,dosya,klasör gibi öğeleri eklememize olanak verir. Projemizin ana çatısı olacak olan boş Solution’ımızı oluşturmuş olduk. Şimdi projemiz içerisinde kullanacağımız katmanları tek tek oluşturacağız. Oluşturma kısmına geçmeden önce projemizin katmanlarını tanıyalım.

Projenin Katmanları

1-) Common : Proje genelinde kullanacağımız tanımlamaları yapacağımız kısım olacak. İçerisinde sadece yapısal tanımlamalara yer vereceğiz.

2-) Data : Projemizde kullanacağımız entitylerimizi ve Dbcontext gibi veritabanı ile ilgili bölümleri tutacağımız katmanımız olacak.

3-) Dto : Data transfer objectlerimizi ve mapper için mapleri tutacağımız kısım olacak.

4-) WebApi : Business katmanımız olacak, projemizde yapacağımız işleri bu kısımda kodlayacak ve frontend tarafına gerekli bilgileri döndürüp gerekli olduğu durumlar frontend kısmından aldığımız bilgileri entity framework sayesinde veritabanımıza ileteceğiz.

5-) UnitTests : Bu kısımda projemizin unit testlerini oluşturacağız ve gerekli test senaryolarını, dependencyleri mocklama yaparak testlerimize dahil edeceğiz.

Yukarıda sıraladığım katmanlar kişiden kişite ve firmadan firmaya göre değişiklik gösterebilir ancak genel anlamı ile bu şekilde oluşturulmaktadır. Aşağıda bulunan ekran görüntülerini sırası ile takip ettiğinizde projemizin genel yapısını oluşturmuş olacaksınız.

Visual studio yeni proje ekleme ekranı. Mehmet Ali EROL
Visual studio yeni proje ekleme ekranı.

Common Katmanı

Oluşturduğumuz “Company.Application” isimli solution’ımıza sağ tıklayarak açılan menüden sırası ile “Add” ve “New Project” seçeneklerini seçiyoruz.

Visual studio common projesinin eklenmesi. Mehmet Ali EROL
Visual studio common projesinin eklenmesi.

1. adımda gösterildiği üzere sol kısımdan .Net Core seçeneğini seçerek, 2. adımda gösterilen proje tipine tıklıyoruz. Bu proje türü çalıştırılabilir bir proje türü değildir bizim için bu proje altında bulunan kodlar bir dll haline getirilecek ve projemizin bir katmanını temsil edecek. Name kısmına “Company.Application.Common” yazarak “Ok” seçeneğine tıklıyoruz.

Data ve Dto Katmanları

Common projesini oluştururken uyguladığımız adımların aynısını Data ve Dto projeleri için aynı şekilde yapıyoruz. Data projesinde Name kısmına “Company.Application.Data” ve Dto projesinde “Company.Application.Dto” yazarak kaydediyoruz. Bu iki işleme ait ekran görüntüleri aşağıdadır.

Visual studio data projesinin eklenmesi. Mehmet Ali EROL
Visual studio data projesinin eklenmesi.
Visual studio dto projesinin eklenmesi. Mehmet Ali EROL
Visual studio dto projesinin eklenmesi.

Test Projesinin Oluşturulması

Common, data ve dto projelerinden sonra sırada Web api ve unit test projelerimiz var. Önce test projemizi oluşturuyoruz.

Visual studio test projesinin eklenmesi. Mehmet Ali EROL
Visual studio test projesinin eklenmesi.

Web Api Katmanı (Business)

Son olarak sıra geldi web api projesini oluşturmaya bu projeyi oluşturmak diğerlerinden biraz daha detay barındırıyor. Öncelikle aşağıda bulunan ekran görüntüsündeki adımları takip ediyoruz

Visual studio web api projesinin eklenmesi. Mehmet Ali EROL
Visual studio web api projesinin eklenmesi.

.Net Core Sürümleri ve Seçimi

Daha sonra karşımıza gelen ikinci ekrandaki işlemler için yine ekran görüntüsündeki adımları izliyoruz. Eğer aşağıda gördüğünüz “.Net Core” ya da “ASP.NET Core 2.1”  seçenekleri sizde çıkmıyorsa VS yi güncellemeniz gerekmektedir. Güncelleme yapmak için VS nin en solunda bulunan “Notifications” tabını açabilir ve en üst kısımda bulunan “Visual studio 2017 update version x.x.x is available” ibaresine tıklayabilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda VS yi güncellemek için gerekli ekranlar açılacak ve güncelleme için sizi yönlendirecektir.

Visual studio web api projesinin eklenmesi 2. - Mehmet Ali EROL
Visual studio web api projesinin eklenmesi 2

Web Projesi Tipleri

.Net Core çalışacağımız framework’ü, ASP.NET Core 2.1 bu framework’ün sürümünü, ve alt kısımda kalan pencere içerisinde bulunan iconlar ise bu framework çatısı altında yapabileceğiniz web projelerinin tiplerini göstermektedir. Configure for HTTPS kısmını bu projede kullanmayacağımız için disabled olarak bırakıyorum. Dikkat etmemiz gereken diğer bir husus “Authentication” kısmında “No Authentication” yazması, böyle yaparak projemize ön tanımlı hazır paketlerin kurulmasını istemediğimizi belirtiyoruz eğer bu şeçeneği seçerseniz VS sizin için gerekli tüm ayarlamaları ve kurulumları otomatik yapacak. Biz her şeyi sıfırdan oluşturacağımız için bu alanı bu şekilde bırakıyoruz.

Silinecek dosyalar - Mehmet Ali EROL
Silinecek dosyalar

Sonuç

Son durumda projeye giriş dersi sonunda “Solution Explorer” üzerinde bu şekilde bir görüntü alıyor olmalıyız. Son bir rötuş yaparak beyaz oklar ile işaretlenmiş Class1.cs dosyalarını ve UnitText1.cs dosyasını projeden siliyoruz. VS bizim için bu dosyaları örnek olması açısından otomatik oluşturdu ancak biz bu dosyaları kullanmayacağız.

Bir sonraki derste projemizin “Common” katmanını oluşturacağız. Bu kısım için yaşadığınız bir sorun ya da sormak istediğiniz bir soru varsa yorum kısmında ya da mail adresim üzerinden iletebilirsiniz.
Mail adresim : mehmetalierol@windowslive.com

<- Önceki Post – Sonraki Post ->


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /home/u9405026/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /home/u9405026/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir